Czy hotelowe wanny spa są prawidłowo utrzymane?

Czy hotelowe wanny spa są prawidłowo utrzymane?

Dlaczego w wannie SPA może przebywać ograniczona liczba osób? Jak bardzo ważna jest higiena w tym miejscu i co może się zdarzyć, gdy właściciel nie zadba o nią w wystarczający sposób? I wreszcie – co razem z kuracjuszami trafia do wody – to ważne kwestie. Niestety często pomijane lub przemilczane. A to błąd – higiena w wannie SPA ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Przeczytaj koniecznie!

Relaks dla ciała i duszy

Wypoczynek w wannie SPA pozwala uwolnić myśli, pozbyć się napięcia,  zapomnieć o bieżących sprawach i oddać się niczym nieskrępowanemu relaksowi. Żeby to wszystko było możliwe, należy zadbać o rzecz kluczową, niezbędną, podstawową, o której zwyczajnie nie można zapominać – o higienę.

Teoretycznie sprawa wydaje się oczywista, ale w praktyce niestety bywa różnie. Gdy do głosu dochodzą oszczędności, zaniedbania lub brak wyobraźni, bezpieczeństwo kąpieli znacznie spada.

Dlaczego czystość wanny SPA ma tak duże znaczenie?

Higiena to punkt nie do ominięcia. Ma wpływ nie tylko na walory odpoczynku, decyduje bowiem w sposób bezpośredni o klarowności i zapachu wody, czyli zwyczajnie umożliwia korzystanie z wanny z przyjemnością, ale również chroni przed przykrymi konsekwencjami: chorobami skóry czy całego ciała.

Umiejętne oczyszczanie mechanizmów filtrujących wodę decyduje o być lub nie być danego obiektu, weryfikuje sposób traktowania obowiązków właściciela centrum SPA czy hotelu. Jest to spore wyzwanie, bo w przeciwieństwie do basenu cieplejsze temperatury sprawiają, że trudniej utrzymać odpowiedni poziom dezynfekcji w wannie SPA. I do czyszczenia tego miejsca należy podejść szczególnie starannie.

Co zapewnia higienę w wannie SPA?

Prawidłowa pielęgnacja wody w wannie SPA jest wielopoziomowa. Przede wszystkim polega na należytym uzdatnianiu wody: regularnym dawkowaniu środków dezynfekujących , filtracji i oczyszczaniu filtrów.

Do niedawna zwyczajem wielu obiektów była dezynfekcja wody aktywnym tlenem. Jest to świetna metoda pielęgnacji wody bez użycia chloru – woda nie ma żadnego zapachu i jest przyjemna dla skóry. Trzeba jednak zdecydowanie podkreślić, że metoda ta może być stosowana wyłączne w wannach prywatnych! Obiekty, w których w ciągu jednej godziny korzysta z wanny wiele osób powinny stosować chlor w procesie uzdatniania. A w świetle najnowszych przepisów jest to nawet ich obowiązek.

Dlaczego chlor jest lepszy? Jak dotąd nie wynaleziono skuteczniejszej metody na dezynfekcję wody. Chlor ma zdolność do neutralizacji bakterii i wirusów w wyższej temperaturze – przekraczającej nawet 35 stopni.
W tym miejscu warto nadmienić, ze prawidłowe dawkowanie chloru i odpowiednio utrzymana instalacja filtrująca – wyposażona np. w lampy UV czy ozonator – spowoduje, że obecność chloru w wodzie jest niewyczuwalna. Nowoczesne urządzenia precyzyjnie dawkują odpowiednią ilość środka bez niebezpieczeństwa przedawkowania lub zbyt małego dawkowania.

Czy wanna SPA jest zawsze czysta?

Prawidłowe uzdatnianie wody (dawkowanie chemii) jest szczególnie istotne w miejscach publicznych – pływalniach, hotelach i ośrodkach SPA. Na pływalniach i w aquaparkach uzdatnianie przeważnie jest wykonywane prawidłowo – bo jest odpowiednia infrastruktura i jest obecny personel , który ciągle się tym zajmuje. W hotelach i ośrodkach spa bywa z tym różnie. Często w efekcie oszczędności, wanny spa czy basen są prowadzone nienależycie. Sanepid nie zawsze jest w stanie to skontrolować.  I problem gotowy.

Zanieczyszczenia występują nie tylko w samej wodzie i z niej pochodzą, one dostają się tam razem z każdą osobą korzystającą z wanny.

Szacuje się, że przeciętny kuracjusz wnosi do wanny około 1/10 grama kału znajdującego się między pośladkami. Warto pomnożyć sobie tę ilość przez liczbę osób korzystających z wanny, by uzyskać wartość która daje wiele do myślenia.
Innym problemem, często przemilczanym, jest oddawanie moczu do wanien z hydromasażem. Zagadnieniem tym zainteresowali się Amerykanie i na podstawie badań obliczono, że jeden na 5 Amerykanów nie krępuje się pod tym względem.  Jak jest w Polsce…?

Skutek intensywnego użytkowania jest prosty do przewidzenia: substancje zawarte w wodzie w połączeniu z niedostateczną ilością substancji dezynfekującej spowodują pogorszenie wody czy wręcz rozwój bakterii i wirusów. Brzydki zapach chloru w wodzie jest skutkiem właśnie zbyt małej jego ilości w wodzie! Cząsteczki chloru niezdolne do utleniania utworzą z zanieczyszczeniami związek chemiczny zwany chloraminami – substancję, która działa drażniąco na skórę i błony śluzowe i ma charakterystyczny, brzydki zapach chloru – odpowiada za zaczerwienienie oczu po korzystaniu z basenów i wanien.  Jak się od tego uchronić? Paradoksalnie – poziom chloru musi być na odpowiednio wysokim poziomie!

Objawy niedostatecznego uzdatniania wody

Niepokoić powinny wszelkie zmiany koloru, zapachu i struktury wody:

  • mleczny kolor wody,
  • mętność,
  • nieprzyjemny zapach chloru w powietrzu,
  • nieprzyjemny, zgniły zapach wody,
  • zielonkawy kolor.

Jeśli cokolwiek wzbudzi naszą podejrzliwość, lepiej zwrócić uwagę obsłudze, a z wanny nie korzystać. To ważne, bo wchodząc do „niepewnej” wanny SPA ryzykujemy zapaleniem mieszków włosowych z powodu inwazji bakterii Pseudomonas aeruginosa, powszechnie występującej w wodzie i glebie, szybko się mnożącej, gdy poziom czystości jest niezadowalający.

Po kilku dniach po kąpieli w wyniku inwazji bakterii pojawia się wyboista wysypka, z charakterystycznymi swędzącymi plamami, a także wypełnione ropą pęcherze wokół mieszków włosowych. Zmiany na skórze zazwyczaj sama znikają, ale w ciężkich przypadkach mogą prowadzić do zakażeń skóry, wystąpienia blizn i utraty włosów.

Dużo groźniejsza choroba, która może się pojawić po korzystaniu z jacuzzi, to zapalenie płuc wynikające z inwazji zarodka Legionella. Ta poważna choroba jest spowodowana przez zarodki bytujące zwłaszcza w ciepłej wodzie, jak również w parze i mgle otaczającej jacuzzi. Szczególnie narażone są osoby powyżej 50 roku życia, palacze a także chorujący przewlekle. Legionella może, oprócz zapalenia płuc i gorączki, powodować również łagodniejsze formy infekcji – w tym choroby grypopodobne.

Wanna SPA powinna być czysta i umiejętnie dezynfekowana. W tym temacie nie ma mowy o kompromisach, zaniechaniach i zaniedbaniach. Ryzyko jest zbyt duże – dla osób korzystających z kąpieli i dla właścicieli obiektu, którzy muszą liczyć się z utratą zaufania i uzasadnionymi negatywnymi opiniami, które w erze ogromnej konkurencyjności mogą stać się gwoździem do trumny prowadzonego biznesu.

Previous Nowe przepisy dotyczące basenów publicznych
Next Fibalon - innowacyjny wkład filtrujący

Podobne artykuły:

Spa

Bezpieczne korzystanie z wanny SPA

Własne jacuzzi ogrodowe z pewnością zajmuje jedno z wysokich miejsc na naszej liście życzeń. To świetna atrakcja, która nie tylko urozmaici nasze życie ale i pomoże szybciej zregenerować siły i zredukować codzienny

Spa

Jak czyścić wannę SPA

Wanna SPA to komfort, na który decyduje się coraz więcej osób. Umieszczona w ogrodzie lub w zacisznym miejscu w domu stanowi niejako prywtne centrum odnowy. Należy mieć świadomość, że utrzymanie

Spa

Jaka jest różnica między jacuzzi, spa a wanną z hydromasażem?

Najczęściej słowem jacuzzi, jakuzi lub po prostu dżakuzi określamy wolnostojącą nieckę z gorącą wodą i hydromasażem. Słowo pochodzi od nazwy włoskiej firmy Jacuzzi produkującej luksusowe urządzenia służące hydroterapii i odnowie biologicznej. Zarówno

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments