Witamina C w basenie

Witamina C w basenie

W ostatnich miesiącach coraz więcej osób pyta nas o ten „magiczny” preparat. Do czego on może służyć i czy naprawdę warto go stosować dowiesz się z tego krótkiego artykułu.

Witamina C czyli kwas askorbinowy jest chyba znany każdemu, a o cudownych właściwościach i pozytywnym działaniu pisały wszystkie czasopisma medyczne. Ale jaki może być związek witaminy C z wodą basenową?

Kwas askorbinowy jest dość popularny szczególnie w USA i stamtąd informacje o jego działaniu docierają do użytkowników basenów w Europie. Niestety brak podstawowej wiedzy z zakresu prawidłowej pielęgnacji wody w basenie powoduje, że na temat witaminy C krążą w Internecie niepotwierdzone informacje.

Do czego może służyć witamina C w basenie

  1. Witamina C może służyć do usuwania brązowych i żółtych przebarwień oraz plam na folii basenowej powstałych na skutek obecności dużej ilości żelaza w wodzie.
  2. To środek, którym można doraźnie zlikwidować brązowo-zielony odcień wody w basenie spowodowany dużą obecnością żelaza. Jego działanie jest błyskawiczne jak pokazują amatorskie filmy w Internecie – woda staje się przezroczysta i klarowna.

Nie można jednak mylić tego procesu z usuwaniem żelaza z wody! To bowiem możemy zrobić tylko przy użyciu chlorowania (utleniania) i środków do koagulacji – cząsteczki żelaza zgrupują się wtedy na filtrze i w wynku płukania zostaną usunięte z wody basenowej.

"Tylko skuteczna filtracja spowoduje usunięcie żelaza z wody."

Warto dodać również że jeśli do wody, w której jest kwas askorbinowy dodamy chlor w celu dezynfekcji – to i tak żelazo zacznie się utleniać i powstaną żółte lub brązowe przebarwienia.

Do czego NIE służy witamina C w basenie

Wiele osób błędnie uznaje witaminę C jako preparat do walki z zieloną wodą i glonami. Witamina C nie jest środkiem dezynfekującym ani glonobójczym. Jej wpływ na dezynfekcję i walkę z glonami jest zerowy.

Czy warto stosować witaminę C w basenie?

Naszym zdaniem nie warto. Stosowanie witaminy C może mieć sens jedynie w przypadku chęci pozbycia się przebarwień z folii – chociaż i tutaj lepiej stosować profesjonalne środki do mycia basenu, które ten problem rozwiązują skutecznie.

Aby nie doprowadzić do brązowienia czy zielenienia wody należy utrzymywać pH w granicy 7.0, prowadzić ciągłą filtrację, stopniowo dodawać chlor i dołożyć środek koagulujący. Skuteczny zestaw filtrujący usunie żelazo z wody w ciągu 24 godzin bez stosowania kwasu askorbinowego! Osadzaniu się żelaza na folii (żółknięcie folii) zapobiegamy właśnie utrzymując pH w okolicy wartości 7.0.

 Jakie są Państwa doświadczenia w stosowaniu witaminy C w basenie? Zapraszamy do dyskusji.
Previous Czym ogrzewać basen ogrodowy?
Next Dziura w basenie ogrodowym - jak i czym ją zakleić?

Podobne artykuły:

Chemia basenowa

Ozonowanie – czyli jak zmniejszyć zapotrzebowanie na chlor

Ozonowanie stało się na wielu basenach publicznych nieodzownym elementem procesu dezynfekcji wody basenowej. Teraz bardziej dostępne także dla basenów prywatnych.

Chemia basenowa

Nowe przepisy dotyczące basenów publicznych

Rok 2016 będzie wyjątkowym rokiem dla baseniarzy i wszystkich osób pracujących w branży basenowej. Pod koniec 2015 roku bowiem zmianie uległy przepisy dotyczące jakości wody w basenach na obiektach publicznych. 

Chemia basenowa

Aktywny tlen – alternatywa dla chloru

Preparaty zawierające w swym składzie tzw. aktywny tlen to alternatywa dla środków chlorowych. Metodę tą uważa się za łagodniejszą i bardziej przyjazną niż zastosowanie preparatu na bazie chloru.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments