Wiosna zazwyczaj kojarzy nam się z wielkimi porządkami. Jak tylko zrobi się cieplej, a na drzewach zobaczymy pierwsze kwiaty i zielone listki, przypomnimy sobie o naszym basenie. A przecież przezimował w naszym ogrodzie bez przykrycia i potrzebne jest jego gruntowne wyczyszczenie. W tym artykule zamieszczamy kilka porad i uwag, które z pewnością ułatwią nam przeprowadzenie czynności i prac wokół basenu.

Wypuszczamy starą wodę

W pierwszej kolejności przystąpimy od wypuszczenia starej wody i wstępnego spłukania ścian i dna basenu. Jeśli basen został odpowiednio przygotowany do zimy, czyszczenie nie powinno sprawić większych problemów (przeczytaj także: przygotowanie basenu do zimy).

Stara woda idealnie będzie się nadawała do podlewania drzew czy kwiatów, więc nie musimy mieć wyrzutów sumienia, że ją „marnujemy”. Jeśli nie masz pewności czy możesz wypuścić wodę z basenu pod drzewa to informujemy, że jest to bezpieczne! Nie zaszkodzi roślinom. Sprawdź też co piszą na ten temat specjaliści

Pamiętajmy, aby po wypuszczeniu wody niezwłocznie przystąpić do wstępnego oczyszczenia zabrudzonych ścian i dna. Nie wolno dopuścić do tego, aby stary brud pozostał w niecce i zasechł – wtedy czyszczenie będzie znacznie bardziej uciążliwe! 

Pomocna może być myjka wysokociśnieniowa albo po prostu wąż z dobrym pistoletem do spłukiwania. W trakcie mycia natrafimy zapewne na plamy i zabrudzenia, które można zmyć tylko przy użyciu odpowiednich środków.

czyszczenie basenu karcherem
Czyszczenie basenu myjką wysokociśnieniową

Preparaty do czyszczenia basenu

Aby skutecznie pozbyć się starego brudu, nalotu i kamienia warto stosować profesjonalne środki czyszczące do basenów. Środki czyszczące powszechnego użytku, czyli te używane w gospodarstwie domowym, są nieodpowiednie i mają zbyt słabe działanie. Należy stosować odpowiednie do danego zabrudzenia preparaty.

Twardy nalot i plamy po liściach

Idealny do czyszczenia takich zabrudzeń w basenie jest środek na bazie specjalnego kwasu. Odpowiednio zagęszczony, aby można go było łatwiej i bezpieczniej stosować. Jego użycie daje pewność, że niecka zostanie odpowiednio wyczyszczona i zdezynfekowana.

Kwaśny środek należy rozsmarować na brudnej powierzchni basenu i zostawić na kilka minut, aż brud się rozpuści. Dodatkowo można szorować ściany i dno basenu szczotką, uważając, aby nic nie uszkodzić.

Czyszczenie basenu
Gruntowne czyszczenie basenu Decalcitem Super

Osobiście uważam, że najlepszym środkiem do czyszczenia niecek basenowych jest Decalcit Super firmy Bayrol. Ale można stosować także inne produkty, pod warunkiem że są przeznaczone typowo do basenów.

Czyszczenie basenu poliestrowego
Po wyczyszczeniu basenu Decalcitem Super

Tłusty brud, kurz, szary nalot

Ten typ zabrudzeń usuwamy przy pomocy środków o odczynie alkalicznym. Jeśli nasz basen ogrodowy nie jest przykrywany na zimę to częstym problemem jest zabrudzenie pochodzące ze smogu, który utrzymuje się w miesiącach zimowych.

czyszczenie basenu poliestrowego
Czyszczenie basenu poliestrowego Adisanem

Zastosowanie preparatu typu Adisan albo Bordnet bardzo ułatwi i przyspieszy czyszczenie basenu foliowanego lub poliestrowego.

Dokładne czyszczenie wszystkich elementów

Podczas gruntownego czyszczenia basenu na wiosnę należy pamiętać o umyciu wszystkich wnęk oraz elementów wyposażenia basenu. Zalegający tam brud i glony mogą przyczynić się do gorszego stanu wody w nowym sezonie kąpielowym.

  • wnęki od lamp basenowych
  • skimmer, koszyk od skimmera
  • wnęka od przeciwprądu
  • szczeble od drabinki basenowej

Po gruntownym umyciu całego basenu odpowiednim preparatem niektórzy baseniarze zalecają na koniec spryskanie całej niecki roztworem wody z dodatkiem algicydu – czyli płynu na glony, który normalnie stosujemy w basenach. Spowoduje to jeszcze lepsze usunięcie resztek glonów z wszystkich zakamarków basenu.

Przygotuj filtr

Kolejny etap to oczyszczenie urządzeń filtrujących wodę. Powinniśmy sprawdzić jaki jest stan złoża filtrującego i w razie potrzeby go wymienić.

Wymiana piasku w filtrze basenowym jest zalecana raz na 2-3 sezony. Jeśli złoże nie wymaga wymiany to powinniśmy dopilnować, aby przed załączeniem regularnej filtracji zrobić dłuższe płukanie.

Piasek w filtrze można również oczyścić chemicznie przed sezonem. Do tego należy użyć Decalcit Filter – proszek o odczynie kwaśnym, który po rozrobieniu z wodą wlewa sie do zbiornika filtra i pozostawia na jedną dobę. Dzięki tej czynności rozpuszcza się stary brud i poprawia jakość filtracji.

Nalej wodę

Po wykonaniu wszystkich tych rzeczy możemy rozpocząć nalewanie świeżej wody. Jak tylko basen będzie pełny trzeba natychmiast sprawdzić pH wody i je wyregulować. Warto pamiętać, aby przez pierwsze kilka dni dokonywać częstych pomiarów. Ph ma naturalną tendencję do dużych wahań na początku sezonu.

Istotna jest twardość wody – szczególnie twardość pochodząca od metali znajdujących się w wodzie. Żelazo i mangan w wodzie powodują, że już podczas nalewania woda robi się zielona lub żółta. Aby temu zapobiec lub co najmniej ograniczyć ten efekt rdzawej wody powinniśmy zastosować środek chemiczny zmiękczający wodę – Calcinex.

Zaraz po uruchomieniu filtra należy także zastosować środki do koagulacji – czyli tzw. flock

Szokowa dezynfekcja jest konieczna po nalaniu świeżej wody do basenu. Większa zawartość chloru w wodzie usunie bakterie i glony znajdujące się w zakamarkach i rurociągu basenu. Przeprowadzając szokową dezynfekcję zawsze sprawdzaj zalecenia producenta co do dawki i sposobu dodawania!

Po trzech dniach od nalania możemy zacząć stosować normalne dawki środków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments