Wiosenne czyszczenie basenu

Wiosenne czyszczenie basenu

Wiosna zazwyczaj kojarzy nam się z wielkimi porządkami. Jak tylko zrobi się cieplej, a na drzewach zobaczymy pierwsze kwiaty i liście,  przypomnimy sobie o basenie, który być może przezimował w naszym ogrodzie bez przykrycia i potrzebne jest jego gruntowne wyczyszczenie. W tym artykule zamieszczamy kilka porad i uwag, które z pewnością ułatwią nam przeprowadzenie czynności i prac wokół basenu.

 • W pierwszej kolejności przystąpimy od wypuszczenia starej wody i dokładnego umycia ścian i dna basenu. Jeśli basen został odpowiednio przygotowany do zimy, czyszczenie nie powinno sprawić większych problemów (przeczytaj także: przygotowanie basenu do zimy). Stara woda idealnie będzie się nadawała do podlewania drzew czy kwiatów, więc nie musimy mieć wyrzutów sumienia, że ją „marnujemy”.
 • Pamiętajmy, aby po wypuszczeniu wody niezwłocznie przystąpić do czyszczenia zabrudzonych ścian i dna. Nie powinniśmy dopuścić do tego aby stary brud pozostał w niecce i zasechł – wtedy czyszczenie będzie znacznie bardziej uciążliwe!
  Aby skutecznie pozbyć się starego brudu, nalotu i kamienia warto stosować profesjonalne środki czyszczące do basenów. Środki czyszczące powszechnego użytku mogą okazać się niezbyt skuteczne i nie zapewnią prawidłowej dezynfekcji. Idealny do czyszczenia jest środek na bazie specjalnego kwasu, odpowiednio zagęszczony aby można go było łatwiej i bezpieczniej stosować. Należy szorować ściany i dno basenu szczotką. Pomocna może także okazać się myjka wysoko ciśnieniowa. Zastosowanie specjalnego środka daje pewność, że niecka została odpowiednio zdezynfekowana.
 • Kolejny etap to oczyszczenie urządzeń filtrujących wodę. Powinniśmy sprawdzić jaki jest stan złoża filtrującego i w razie potrzeby go wymienić – wymiana jest zalecana raz na 3 sezony. Jeśli złoże nie wymaga wymiany to powinniśmy dopilnować aby przed załączeniem regularnej filtracji zrobić dłuższe płukanie.
 • Po wykonaniu wszystkich tych rzeczy możemy rozpocząć nalewanie świeżej wody. Jak tylko basen będzie pełny trzeba natychmiast sprawdzić pH wody i je wyregulować. Warto pamiętać aby przez pierwsze kilka dni dokonywać częstych pomiarów. Ph ma tendencję do dużych wahań na początku sezonu.
 • Istotna jest twardość wody – szczególnie twardość pochodząca od metali znajdujących się w wodzie – żelazo i mangan. Woda z dużą zawartością żelaza i manganu to częsty problem przy pompowaniu wody z własnej studni. Obecność tych związków spowoduje, że natychmiast po dodaniu chloru woda zacznie zmieniać kolor na brązowy. Aby temu zapobiec lub co najmniej ograniczyć ten efekt rdzawej wody powinniśmy zastosować środek chemiczny zmiękczający wodę – Calcinex.
 • Szokowa dezynfekcja jest konieczna po nalaniu świeżej wody do basenu. Większa zawartość chloru w wodzie usunie bakterie i glony znajdujące się w zakamarkach i rurociągu basenu.
  Przeprowadzając szokową dezynfekcję zawsze sprawdzaj zalecenia producenta co do dawki i sposobu dodawania!
  Po trzech dniach od nalania możemy zacząć stosować normalne dawki środków.
 • Jeśli woda przez zimę nie uległa zbyt dużemu zabrudzeniu (np. basen był przykryty), jej wymiana nie jest bezwzględnie konieczna. Należy jedynie uzupełnić jej poziom w basenie oraz wyregulować pH, twardość i przeprowadzić szokową dezynfekcję. Przez pierwsze siedem dni należy raz dziennie skontrolować stopień zabrudzenia filtra i w przypadku konieczności – przepłukać go.

Osobiście uważam, że najlepszym środkiem do czyszczenia niecek basenowych jest Decalcit Super firmy Bayrol. Ale można stosować także inne produkty, pod warunkiem że są przeznaczone typowo do basenów.

Previous Jak utrzymać basen w czystości
Next Jak przygotować basen do zimy

Podobne artykuły:

Chemia basenowa

Podstawowe wiadomości o wodzie

Powszechnie znany jest wzór chemiczny na wodę czyli H2O. Jest to wzór na idealnie czystą wodę, która jednak w przyrodzie nie występuje. Z życia codziennego wiemy, że woda morska różni się od

Baseny

Co to jest chlorowanie szokowe

Chlorowanie szokowe stanowi jeden z podstawowych procesów, niezbędnych do utrzymania prawidłowej jakości wody w basenie lub jacuzzi!

Baseny

Jak umiejscowić basen w ogrodzie ?

Wybór miejsca w ogrodzie dla planowanego basenu może okazać się dla wielu inwestorów nie lada wyzwaniem. Dotyczy to nie tylko każdego rodzaju basenu ale i nie ma też znaczenia jak

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments