Przez wiele lat solary były najchętniej wybieranym źródłem ogrzewania wody w basenie. Dziś ich popularność została nieco przyćmiona techniką ogrzewania basenu bazującą na pompach ciepła. Jednak należy zaznaczyć, że kolektory słoneczne są wciąż świetnym źródłem ciepła wszędzie tam, gdzie jest duże nasłonecznienie. Dla wielu osób instalujących solary ważny jest fakt, że energia pochodząca ze słońca jest po prostu za darmo. Nie musimy zużywać prądu na podgrzanie basenu!

Solary to doskonały sposób na podgrzewanie wody w basenie. Duży zbiornik wody jakim jest basen, doskonale magazynuje ciepło. Zastosowanie solarów w połączeniu z przykryciem z folii solarycznej lub roletą zagwarantuje przyjemną temperaturę wody w basenie ogrodowym! Opisując to zagadnienie warto rozróżnić dwa najbardziej popularne typy instalacji solarnych używanych do podgrzewania wody w basenach.

Solary domowe do ogrzewania basenu

Solary używane w technice grzewczej to inaczej kolektory słoneczne. Montowane są najczęściej na dachach domów w celu ogrzania ciepłej wody użytkowej lub wstępnego ogrzania. Konstrukcyjnie są to szklane rury lub szlane panele wykonane w specjalnej technologii. Przepływa przez nie czynnik grzewczy i zostaje podgrzany przez energię pochodzącą ze Słońca.

Mimo, że oszczędności są wymierne, a idea pozyskiwania zielonej energii bezsprzecznie genialna, to prosta kalkulacja może okazać się zniechęcająca. Dla wielu gospodarstw domowych inwestycja w solary próżniowe czy solary płytowe wykorzystywane wyłącznie na potrzeby ogrzania ciepłej wody użytkowej jest po prostu nieopłacalna. Największe bowiem ilości energii jaką możemy pozyskać występuje w okresie, kiedy paradoksalnie najmniej jej potrzebujemy (w okresie letnim godziny między 10-tą a 16-tą).

Opłacalność może jednak diametralnie się zmienić, kiedy do całego układu podłączymy basen. Będzie to po prostu strzał w 10! Basen jest w stanie odebrać niemal każdą ilość ciepła jaką dostarczą mu solary na wodę. Odpowiedni układ wymienników ciepła i mieszaczy będzie w pierwszej kolejności kierował ciepło do ogrzania zasobnika na ciepłą wodę (bojler), a po osiągnięciu odpowiedniej temperatury skieruje ciepło na wymiennik basenowy i zacznie podgrzewać wodę w basenie. W ten sposób w ciągu kilku słonecznych dni temperatura wody w basenie osiągnie pożądaną wartość.
Wpięcie basenu w układ kolektorów słonecznych przyniesie jeszcze jeden pozytywny skutek – przedłuży żywotność samych paneli słonecznych. Ciągły odbiór ciepła spowoduje prawidłowe ich schładzane przez cały okres operacji słońca.

Solary Vaillant
Solary – kolektory płytowe używane w technice grzewczej. Źródło: Vaillant
Solary – kolektory rurowe używane w technice grzewczej. Źródło: Viessmann

Solary basenowe

Solary basenowe to dość proste w konstrukcji maty albo panele wykonane w całości z tworzywa sztucznego. Tego typu kolektory słoneczne są technicznie dość prymitywne, ale jednocześnie stosunkowo tanie. Zapewniają wystarczającą sprawność do ogrzania basenu ogrodowego latem.

Przez układ basenowych paneli słonecznych przepływa woda basenowa. Nie ma w instalacji kosztownych i skomplikowanych wymienników ciepła czy mieszaczy. W tym przypadku cała instalacja jest znacznie mniej skomplikowana i co za tym idzie – znacznie mniej kosztowna. Efekt dla użytkownika wbrew pozorom wcale nie musi być gorszy od paneli używanych w technice grzewczej.

Pod względem budowy basenowe solary to zazwyczaj płyty wykonane z czarnego tworzywa lub panele składające się z wielu cienkich czarnych kanalików bądź rurek. Podłączane są do instalacji basenowej rurami PCV. Dzięki swej dość dużej wytrzymałości płyty solarne mogą być montowane zarówno na dachu jak i na konstrukcji stelażowej w pobliżu basenu.

Inaczej niż w przypadku basenowych pomp ciepła – solary basenowe nie zużywają dodatkowej energii elektrycznej do podgrzania wody w basenie! Jest to warte podkreślenia. W dobie drożejącej energii elektrycznej i problemów z ekologicznych, warto zastanowić się nad wyborem źródła ogrzewania dla basenu. Kolektory słoneczne używane do ogrzewania basenu – obojętnie czy będą to zaawansowane jednostki, czy łatwe w instalacji maty solarne – są najbardziej ekologicznym źródłem ciepła.

Solary basenowe montowane na gruncie
Solary basenowe montowane na stelażu
Solary basenowe montowane na dachu
Solary basenowe montowane na dachu

Gdzie montować solary basenowe?

Umiejscowienie basenowych paneli słonecznych to zasadniczy problem, który należy rozwiązać przed podjęciem decyzji co do konkretnego źródła ciepła dla naszego basenu. Przez wiele lat najczęstszym miejscem montażu paneli były dachy skośne skierowane na południe.

Warto wspomnieć, że w dzisiejszych czasach miejsce to zarezerwowane jest najczęściej na panele fotowoltaiczne. Użytkownik basenu musi zatem szukać alternatywnego miejsca na montaż. A jak zaczniemy obliczać jaka powierzchnia jest potrzebna to problem robi się nieco poważniejszy. Zobaczmy jaka powierzchnia solarów basenowych potrzebna jest do ogrzania basenu.

Najprostsza metoda określenia powierzchni paneli słonecznych skłania się do zasady, że powierzchnia paneli powinna odpowiadać połowie powierzchni lustra wody basenu. Dla basenów o wymiarach 10 x 4 m będzie to wartość równa 20 m2.

Umiejscowienie tak sporej ilości paneli w pobliżu basenu może okazać się bardzo kłopotliwe, gdyż będą zajmować nasz ogród. Z drugiej strony, dach domu może okazać się zbyt mały lub, jak wcześniej wspomnieliśmy, zajęty przez fotowoltaikę.

Dodatkowo należy pamiętać, że panele muszą być ustawione w kierunku południowym pod odpowiednim kątem – tak aby uzyskać jak największą ich efektywność. Są to czynniki, które często utrudniają podjęcie decyzji co do inwestycji w ten właśnie system ogrzewania.

Jedną z bardziej aktywnych firm, która poszukuje ciekawy rozwiązań w basenowych systemach solarnych jest niemieicki Solar-Ripp. Kreatywne podejście do montażu paneli czy rurek absorbujących promienie słoneczne przyniosło tej firmie wiele nagród i wyróżnień. Poniżej umieszczamy kilka zdjęć, które najlepiej ilustrują możliwości nowoczesnych systemów solarnych.

Panele słoneczne przy basenie Solar-Ripp
Panele słoneczne przy basenie. Ciekawe zastosowania. Źródło: Solar-Ripp
Panele słoneczne Solar-Ripp
Panele słoneczne przy basenie. Ciekawe zastosowania. Źródło: Solar-Ripp

Czy warto kupić panele słoneczne do basenu?

Zalety stosowania solarów w ogrzewaniu basenów ogrodowych:
+ energia „za darmo”,
+ stosunkowo niedroga instalacja,
+ prawidłowo dobrane solary skutecznie ogrzeją wodę w basenie,

Wady stosowania solarów w ogrzewaniu basenów ogrodowych:
– zajmują dość dużo miejsca,
– instalacja może być skomplikowana jeśli solary instalujemy na dachu,
– mogą wymagać dodatkowej obsługi przed okresem zimowym.