Nowe przepisy dotyczące basenów publicznych

Nowe przepisy dotyczące basenów publicznych

Rok 2016 będzie wyjątkowym rokiem dla baseniarzy i wszystkich osób pracujących w branży basenowej. Pod koniec 2015 roku bowiem zmianie uległy przepisy dotyczące jakości wody w basenach na obiektach publicznych. 

Chociaż raczej „zmiana” to złe słowo. Po prostu w życie weszły przepisy normujące to, co wcześniej istniało tylko w formie zaleceń.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach.

To ważny dokument dla wielu obiektów użyteczności publicznej takich jak pływalnie, baseny miejskie czy baseny hotelowe. Rozporządzenie dość konkretnie określa wymagania jakim powinna odpowiadać woda w tego typu obiektach – wymienione są konkretne właściwości fizykochemiczne i ich zalecane poziomy, opisane są również wymagania bakteriologiczne.
Rozporządzenie normuje częstotliwość dokonywania ręcznych pomiarów, metody analizy wody i definiuje urządzenia (fotometry i mierniki) jakimi należy wykonywać te pomiary.
Nowe przepisy stawiają również wymagania w zakresie informowania użytkowników o bieżącej jakości wody czy zdarzeniach jakie miały miejsce na pływalni.

Pełna treść przepisów: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r.

 

Wymagania dotyczące wody basenowej

Basen z wodą słodką – podstawowe parametry

pH – 6,5 – 7,6

Chlor wolny – 0,3 – 0,6 mg/l

Redox – min. 750 mV

 

Elektroda Ag/AgCl 3,5 m KCl

Ustawa precyzyjne określa typ elektrody, którą należy dokonywać pomiaru potencjału Redox. W elektrodzie Ag/AgCl dochodzi do reakcji pomiędzy srebrem (Ag), a solą srebra w postaci chlorku srebra (AgCl). Obie części elektrody zanurzone są w 3,5 molowym roztworze KCl. Jest to jedna z najczęściej spotykanych elektrod na basenach publicznych i prywatnych w Polsce.

Czy Sanepid kontrolować będzie również typ elektrody jaką posługuje się dany basen? Według wstępnych informacji – nie. Jednak laboratoria akredytowane będą musiały być wyposażone w sprzęt zgodny z ustawą.

 

Previous Super Pump Premium – o klasę wyżej
Next Czy hotelowe wanny spa są prawidłowo utrzymane?

Podobne artykuły:

Baseny

Jak utrzymać basen w czystości

W tym artykule zaprezentujemy kilka ważnych zasad, których przestrzeganie zagwarantuje, że Państwa basen będzie wyglądał na zadbany i czysty przez wiele lat, a także nie będzie stanowił zagrożenia dla nas

Baseny

Jak czyścić basen kąpielowy – najlepsze sposoby

Czyszczenie basenu to z pewnością jedna z mniej lubianych czynności jakie należy robić aby utrzymać basen w dobrym stanie przez wiele lat. W tym artykule przybliżmy praktyczne aspekty czyszczenia basenu

Chemia basenowa

Co warto wiedzieć o chlorze

W artykule przedstawimy kilka istotnych informacji związanych z uzdatnianiem wody metodą chlorową.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments