Jak umiejscowić basen w ogrodzie ?

Jak umiejscowić basen w ogrodzie ?

Wybór miejsca w ogrodzie dla planowanego basenu może okazać się dla wielu inwestorów nie lada wyzwaniem. Dotyczy to nie tylko każdego rodzaju basenu ale i nie ma też znaczenia jak dużym ogrodem dysponujemy. Basen musi mieć miejsce, które zapewni komfort, bezpieczeństwo i łatwą eksploatację.
Z wiadomych względów raz podjęta decyzja o miejscu budowy basenu nie może być łatwo zmieniona – dlatego tak istotne jest aby wybór był staranny i oparty na kilku podstawowych zasadach. O tym – jak wybrać miejsce na basen oraz jak zadbać o stosowne pozwolenia – przeczytasz w tym artykule.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Obowiązujące w Polsce przepisy jasno określają czy basen podlega zgłoszeniu czy jest wymagane pozwolenie na budowę. Ustawa Prawo budowlane (aktualizacja 2016) w Artykule 29 ust. 15 definiuje, że budowa basenu o powierzchni lustra wody do 50 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Basen podlega wtedy tylko tak zwanemu zgłoszeniu właściwemu organowi. Jeśli natomiast powierzchnia przekracza 50 m2 – wtedy konieczne jest pozwolenie na budowę. Kwestie formalne w tym drugim przypadku są znacznie bardziej skomplikowane i czasochłonne.

 

Jak umiejscowić basen w ogrodzie – poziom wód gruntowych

Generalna zasada mówi, że basen nie powinien stanowić najniższego punktu w ogrodzie. Jeśli tak będzie, to do basenu będzie wpadać więcej zanieczyszczeń. Ponadto może dochodzić do gromadzenia się wody z opadów czy podlewania wokół niecki. W konsekwencji może dojść do szybkiego uszkodzenie konstrukcji basenu. Lepiej aby basen umiejscowić nieznacznie powyżej otoczenia.

Podobnie jeśli w naszym ogrodzie problemem są wysokie wody gruntowe. Lepiej unikać wtedy całkowitego zagłębiania niecki. Z pewnością korzystnie wpłynie to na trwałość basenu.

 

Jak umiejscowić basen w ogrodzie – położenie względem Słońca

Basen powinien być możliwie długo nasłoneczniony, co pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę wody i wydłuży czas kąpieli. Idealna pozycja jest wtedy gdy basen znajduje się w pełnym słońcu od godziny 10 rano do 18 po południu.

Istotne jest również położenie względem osi „wschód-zachód”. W Polsce przeważają wiatry zachodnie, które mogą nawiewać liście i inne nieczystości z ogrodu. Jeśli to możliwe, warto zadbać aby na tej osi nie znajdowały się żadne drzewa liściaste i wysokie krzewy. Rośliny te niezależnie od pory roku gubią liście i nasiona, co przysparza dużo pracy związanej z czyszczeniem powierzchni i dna basenu.
Liście, które opadną na dno basenu jesienią mogą również przyczynić się do odbarwienia powierzchni basenu (np. folia pcv, poliester).

 

Jak umiejscowić basen w ogrodzie – położenie względem domu

Generalnie kwestia umiejscowienia basenu w ogrodzie względem domu jest dość indywidualna. Basen osłonięty, niezbyt widoczny z ulicy będzie zapewne dawał większy komfort i lepsze poczucie prywatności.

Duże znaczenie może mieć dobra widoczność basenu z tarasu lub salonu – czyli miejsca, w którym często przebywamy latem. Nie tylko będziemy mogli pochwalić się przed znajomymi naszym basenem, ale przede wszystkim umożliwili obserwowanie i kontrolę bawiących się w basenie dzieci.

 

Jak umiejscowić basen w ogrodzie – o tym jeszcze warto pamiętać

Istnieją też pewne zasady dotyczące zachowania odległości, które warto wziąć pod uwagę w trakcie planowania miejsca na basen.

Planując budowę basenu ogrodowego przy ścianie domu powinniśmy zachować minimum metr odległości. Z jednej strony daje to gwarancję swobodnego dostępu do wody, a z drugiej pozwala to prawidłowo zamontować wszystkie elementy infrastruktury basenowej.

Jeśli chodzi o odległość basenu od ogrodzenia posesji – poleca się zachować minimum 3 metry, by zadbać o intymność i prywatność, unikając nierzadko niepotrzebnych rozmów z sąsiadami.

 

Kwestie techniczne

Dla własnej wygody warto doprowadzić w pobliże basenu przyłącze wody o dużej wydajności – może to być zwykły kran ogrodowy, ale o średnicy nie mniejszej niż ¾”. Warto pamiętać też, że woda z wodociągu może być dużo lepsza od wody ze studni. Częstym problemem wody z własnej studni jest bardzo duża zawartość żelaza. Nie oznacza to, że woda zażelaziona nie nadaje się do użytku w basenie. Po prostu pozbycie się żelaza z wody (jego odfiltrowanie) może zająć 2-3 dni. Warto też zadbać aby zestaw filtrujący w basenie był naprawdę dobry. Szybko odczujemy jego pozytywne skutki.

Ilość energii elektrycznej jaką zużywa basen będzie uzależniona od ilości atrakcji w jakie basen wyposażymy. Zaleca się jednak aby przyłącze elektryczne dawało możliwość późniejszego podłączenia kolejnych urządzeń – np. ogrzewanie pompą ciepła. W praktyce najlepiej sprawdza się przyłącze trzyfazowe (tzw. siła).
Czasami przy pozwoleniu na budowę wymagane jest również określenie punktu zrzutu brudnej wody po płukaniu filtra. To także należy wziąć pod uwagę, gdy planujemy budowę basenu. Najczęściej jednak problemu nie ma, bo wodę można zrzucać do kanalizacji lub szamba lub po prostu wylewać pod drzewa (woda basenowa nie ma substancji zagrażających roślinom).

Previous Fibalon - innowacyjny wkład filtrujący
Next Czym ogrzewać basen ogrodowy?

Podobne artykuły:

Baseny

Jak przygotować basen do zimy

Niemalże wszyscy producenci basenów zalecają pozostawianie wody w niecce przez okres zimowy. Jakie czynności należy wykonać aby niecka nie uległa uszkodzeniu podczas długiej mroźnej zimy? Co należy dodać do wody aby wiosenne

Wokół basenu

Dziura w basenie ogrodowym – jak i czym ją zakleić?

Zapewne każdy użytkownik rozkładanego basenu ogrodowego spotkał się kiedyś z problemem przedartej lub dziurawej folii w swoim basenie. Co wtedy należy zrobić? Czy rzeczywiście jesteśmy skazani na zakup nowego basenu?

Baseny

Jak utrzymać basen w czystości

W tym artykule zaprezentujemy kilka ważnych zasad, których przestrzeganie zagwarantuje, że Państwa basen będzie wyglądał na zadbany i czysty przez wiele lat, a także nie będzie stanowił zagrożenia dla nas

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments