Dziura w basenie ogrodowym – jak i czym ją zakleić?

Dziura w basenie ogrodowym – jak i czym ją zakleić?

Zapewne każdy użytkownik rozkładanego basenu ogrodowego spotkał się kiedyś z problemem przedartej lub dziurawej folii w swoim basenie. Co wtedy należy zrobić? Czy rzeczywiście jesteśmy skazani na zakup nowego basenu? Niekoniecznie…

Zacznijmy od początku – jak może powstać dziura w basenie?

Na podstawie naszych obserwacji i rozmów z użytkownikami najczęstszą przyczyną powstania uszkodzeń folii wcale nie jest jej przebicie grabiami czy przegryzienie przez psa lub kota. Przede wszystkim nieodpowiednio przygotowana powierzchnia pod dnem basenu może przyczynić się do szybszego przetarcia folii. Dlatego warto zadbać o odpowiedni podkład pod dnem basenu – powierzchnia powinna być równa, bez kamieni i dobrze wypoziomowana.

Inną równie częstą przyczyną jest nieprawidłowe przechowywanie basenu podczas zimy. Basen powinien być wyczyszczony, osuszony i prawidłowo złożony po sezonie zimowym. Co istotne – basen należy przechowywać w miejscu gdzie myszy lub inne gryzonie nie będą miały do niego dostępu.

Branża basenowa oferuje kilka rozwiązań związanych z samodzielną naprawą basenu. Pomijamy amatorskie sposoby naprawy jak użycie taśmy izolacyjnej, taśmy Mc Givera czy silikonu  – bo są one po prostu nieskuteczne!

Najlepszym sposobem na naprawę folii są gotowe zestawy naprawcze do klejenia na sucho. Można je nabyć w specjalistycznych sklepach basenowych. Ich cena nie jest wygórowana, za to skuteczność stuprocentowa !

Na przykładzie właśnie takiego zestawu naprawczego opiszemy jak można skutecznie wykonać naprawę przedziurawionego basenu. Naprawę rozpoczynamy od prawidłowego przygotowania uszkodzonej powierzchni. Miejsce należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. W tym celu najlepiej zmatowić je przy użyciu papieru ściernego. Alternatywą dla papieru ściernego jest aceton – ale musimy uważać, gdyż jego nadmiar może w prosty sposób rozpuścić folię PCV. Łatka, którą nakleimy na uszkodzone miejsce powinna być nieco większa od uszkodzonego miejsca, tak aby uzyskać szczelność i uniknąć rozklejenia czy rozwarstwienia. Klej nakładamy zarówno na łatkę jak i folię basenu. Dopilnować trzeba aby klej był rozprowadzony równomiernie, a jego warstwa niezbyt gruba. Po przyłożeniu łatki trzeba ją bardzo mocno docisnąć – najlepiej stawiając na niej ciężki przedmiot. Po około 3 godzinach nasz basen jest już cały sklejony i szczelny – można dalej z niego korzystać. W tym miejscu warto dodać, że klej należy stosować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a najlepiej na wolnym powietrzu – ze względu na to, że zawiera Tetrahydrofuran, czyli substancję o ostrym oraz drażniącym zapachu.

Często zadawanym pytaniem przez użytkowników basenów ogrodowych jest to dotyczące klejenia folii basenowej na mokro. Jest i na to rozwiązanie!

W sprzedaży występują łatki ze specjalnej folii z masą samoprzylepną. Odpowiednio szybkie przyklejenie łatki i silny docisk sprawią, że łatka przyklei się pod wodą do powierzchni basenu i go uszczelni. Według deklaracji producenta łatka będzie trzymać do końca sezonu.

 

Naprawa w skrócie:

  1. Oczyszczenie oraz odtłuszczenie powierzchni
  2. Zmatowienie powierzchni za pomocą papieru ściernego lub acetonu
  3. Zmierzenie dziury oraz przygotowanie łatki
  4. Naklejenie i mocny docisk łatki
  5. Po 3 godzinach basen jest gotowy do użytku
Previous Witamina C w basenie
Next Jak czyścić basen kąpielowy – najlepsze sposoby

Podobne artykuły:

Technika basenowa

Fibalon – innowacyjny wkład filtrujący

Innowacyjny materiał filtrujący – FIBALON® – to specjalne włókna polimerowe o zróżnicowanej długości i strukturze, doskonale filtrujące wodę w filtrach basenowych i wannach spa. Materiał po raz pierwszy został zaprezentowany

Wokół basenu

Jak przygotować basen do zimy

Niemalże wszyscy producenci basenów zalecają pozostawianie wody w niecce przez okres zimowy. Jakie czynności należy wykonać aby niecka nie uległa uszkodzeniu podczas długiej mroźnej zimy? Co należy dodać do wody aby wiosenne

Baseny

Pojemność basenu

Wiele osób posiadających basen nie orientuje się jaka jest jego faktyczna pojemność. Informacja ta jest jendak ważna z punktu widzenia prawidłowego dawkowania środków chemicznych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments