Co warto wiedzieć o chlorze

Co warto wiedzieć o chlorze

W artykule przedstawimy kilka istotnych informacji związanych z uzdatnianiem wody metodą chlorową.

Chlor zawarty w środkach do pielęgnacji wody basenowej potrafi w bardzo skuteczny sposób zabijać bakterie i niszczyć substancje organiczne znajdujące się w wodzie. Jednak, jak większość środków do dezynfekcji – chlor jest bardzo nietrwały. W swojej naturalnej postaci występuje jako gaz. I w tej formie może być wykorzystywany w profesjonalnych stacjach uzdatniania wody w basenach publicznych. Aby jego używanie było możliwe w basenach prywatnych, chlor jest łączony z innymi substancjami (stabilizatory) tak, aby mógł występować w formie stałej i być łatwy w użyciu. Gdy środek na bazie chloru, w postaci proszku, rozpuszcza się w wodzie, chlor zostaje uwolniony i rozpoczyna się proces dezynfekcji. Największy jednak problem polega na tym, że o ile chlor jest pożądany w wodzie to pozostałe składniki, z którymi on występuje – niekoniecznie. Warto zatem stosować środki na bazie chloru o dobrej jakości.

Dla zastosowań w basenach prywatnych najczęściej spotykany jest chlor w postaci granulatu lub tabletek. Rolę stabilizatora spełnia w tych preparatach kwas cyjanurowy. Zadaniem stabilizatora jest przedłużanie trwałości chloru w wodzie, tak aby po dodaniu preparatu jego skuteczność utrzymywała się przez kilka kolejnych dni. Dochodzimy w tym miejscu do dwóch bardzo istotnych aspektów. Przede wszystkim jakość preparatu chlorowego powinna być odpowiednia – tzn. taka aby stabilizator nie wpływał na inne parametry wody oraz aby nie wiązał chloru „na zawsze” gdyż wtedy faktyczna skuteczność preparatu jest bardzo słaba. Drugim aspektem jest prawidłowa eksploatacja basenu. Użytkownicy basenów powinni pamiętać o regularnej wymianie wody – np. poprzez regularne płukanie filtra i dolewanie świeżej wody. Unikniemy wtedy nadmiernej koncentracji substancji stabilizujących w wodzie basenu.

W basenach i pływalniach publicznych oraz niektórych basenach prywatnych stosuje się preparaty w postaci płynnej. Podchloryn sodu jest bardzo skutecznym preparatem do dezynfekcji wody basenowej. Podstawowym wymogiem przy jego dozowaniu jest posiadanie specjalnych pomp dozujących, które najczęściej sterowane są przez specjalne stacje kontrolno-pomiarowe.
Podchloryn sodu jest substancją nietrwałą i najczęstszym problemem podczas jego stosowania jest jego faktyczna skuteczność. Użytkownicy prywatni powinni zwracać szczególną uwagę na datę produkcji (jest to produkt o maksymalnie 6 miesięcznej dacie przydatności) oraz reputację producenta (większość preparatów ma duży stopień zanieczyszczenia).

Na koniec warto powiedzieć, że dezynfekcja chlorem jest jedną z najstarszych znanych metod dezynfekcji – a w przypadku basenów jest to metoda najskuteczniejsza.

Previous Basenowe ABC - coś dla początkujących
Next Aktywny tlen - alternatywa dla chloru

Podobne artykuły:

Chemia basenowa

Aktywny tlen – alternatywa dla chloru

Preparaty zawierające w swym składzie tzw. aktywny tlen to alternatywa dla środków chlorowych. Metodę tą uważa się za łagodniejszą i bardziej przyjazną niż zastosowanie preparatu na bazie chloru.

Chemia basenowa

Witamina C w basenie

W ostatnich miesiącach coraz więcej osób pyta nas o ten „magiczny” preparat. Do czego on może służyć i czy naprawdę warto go stosować dowiesz się z tego krótkiego artykułu.

Chemia basenowa

Ozonowanie – czyli jak zmniejszyć zapotrzebowanie na chlor

Ozonowanie stało się na wielu basenach publicznych nieodzownym elementem procesu dezynfekcji wody basenowej. Teraz bardziej dostępne także dla basenów prywatnych.