Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem basenu albo wanny jacuzzi, lub zamierzasz się nim stać w przyszłości, to dobrze trafiłeś! Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Chlorowanie szokowe stanowi bowiem jeden z podstawowych procesów, niezbędnych do utrzymania prawidłowej jakości wody w basenie lub jacuzzi!

Chlorowanie szokowe

Szokowe chlorowanie, albo super chlorowanie to czynność, która doprowadza do gwałtownego wzrostu chloru znajdującego się w wodzie basenowej lub w wannie spa. Jest to często czynność  powtarzana w regularnych odstępach czasu aby uzyskać odpowiednią jakości wody w basenie.

Szybkie podniesienie chloru wolnego w wodzie możliwe jest poprzez zastosowanie chloru w proszku lub tabletkach. Ten typ chloru rozpuszcza się szybko i gwałtownie uwalnia substancje dezynfekujące wodę. Zazwyczaj już po 5-10 minutach uzyskujemy maksymalne stężenie chloru wolnego w wodzie, które doprowadzi do poprawy stanu dezynfekcji wody.

Kiedy przeprowadzić chlorowanie szokowe?

Chlorowanie szokowe często jest zalecane jako rutynowa czynność w pielęgnacji wody basenowej. Powinno być wykonywane raz na 2 tygodnie. Gwałtowne podniesienie dawki chloru pozwoli pozbyć się nagromadzonych w wodzie bakterii, wirusów i grzybów.

Użycie zwiększonej dawki chloru będzie konieczne w przypadku pojawienia się problemów z wodą takich jak np. zielona woda, albo zielone plamy w basenie albo śliskie ściany. Wtedy także warto dodać do wody płyn na glony – np. Desalgin. Jego działanie wzmocni efekt chlorowania szokowego. Szybciej usunie i rozbije glony i nalot na ścianach basenu.

Ten rodzaj chlorowania zaleca się również w przypadku przypadku nadmiernego nagromadzenia się chloramin w wodzie basenowej. Dotyczy to przede wszystkim basenów wewnętrznych, o dużym obłożeniu. Chloraminy działają bardzo niekorzystnie na oczy, prowadząc do ich silnego podrażnienia. Ponadto, odpowiadają też za intensywny i drażniący zapach chloru ulatniający się z wody basenowej. Przeprowadzenie chlorowania szokowego sprawi, że szkodliwe związki ulegną rozbiciu.

Jak przeprowadzić chlorowanie szokowe?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem chlorowania szokowego powinniśmy sprawdzić pH wody, którego optymalny zakres mieści się w wartościach od 7.0 do 7.4. Tylko w takim przypadku chlor będzie miał optymalne warunki do działania.

Sam proces najlepiej rozpoczynać wieczorem, po zachodzie słońca. Promienie UV nie wpłyną w ten sposób na działanie chloru. W trakcie dodawania większej dawki chloru nie powinniśmy również korzystać z basenu! Bardzo wysokie stężenie chloru może prowadzić do powstania zmian skórnych jak i podrażnienia górnych dróg oddechowych, błon śluzowych a nawet pojawienia się oznak astmy.

Efektem chlorowania szokowego powinno być doprowadzenie wartości chloru wolnego w wodzie do wartości od 1,5 – 3 mg/l. Oznacza to zazwyczaj, że powinniśmy dodać 3-5 razy większą dawkę chloru w proszku niż dawka normalna. Zawsze należy jednak zwracać uwagę na zalecenia producenta umieszczone na opakowaniu produktu.

Po jakim czasie od „szokowania” można znowu się kąpać w basenie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Zazwyczaj okres przerwy w kąpieli powinien trwać od kilkunastu minut do kilku godzin. Wszystko uzależnione jest od rodzaju preparatu jaki użyliśmy i uzyskanego stężenia.

Dobrej jakości chlor w proszku ulega szybkiej neutralizacji i celowo nie ma w swoim składzie stabilizatorów. Już po 2-3 godzinach stężenie wraca do wartości, przy których możemy bezpiecznie wejść do wody.

hth chlor szok shock
Chlor w proszku do szokowego chlorowania basenu

Jeśli chodzi o produkty do chlorowania wody basenowej to godne polecenia są Bayrol Chloriklar czy HTH Shock. Działają niezwykle skutecznie i niemal błyskawicznie.

Oprócz tego świetnym preparatem do szybkiej dezynfekcji wody w basenie są saszetki Complete&Easy firmy Bayrol. Ten środek umożliwia korzystanie z basenu już po 15 minutach od dodania!

Aby rozwiać wątpliwości czy można się kąpać czy jeszcze poczekać najlepiej zbadać stężenie chloru wolnego testerem basenowym. Wartość poniżej 1,5 mg/l będzie oznaczała, że z basenu można korzystać.

Aktywny tlen a chlorowanie szokowe

Stosując na co dzień aktywny tlen w basenie także powinniśmy w regularnych odstępach czasu dodawać zwiększoną dawkę chloru do wody. Aktywny tlen ma mniejszą skuteczność dezynfekcji w ciepłej wodzie i dlatego wspomaganie chlorem jest jak najbardziej wskazane! Szczególnie gdy widoczna jest mętność wody, biały odcień lub śliskie ściany.

Po tej czynności możemy ponownie wrócić do stosowania aktywnego tlenu bez negatywnych skutków.

Zapraszamy do zadawania pytań lub podzielenia się swoją opinią w komentarzach!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments