Co to jest chlorowanie szokowe

Co to jest chlorowanie szokowe

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem basenu albo wanny jacuzzi, lub zamierzasz się nim stać w przyszłości, to dobrze trafiłeś! Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Chlorowanie szokowe stanowi bowiem jeden z podstawowych procesów, niezbędnych do utrzymania prawidłowej jakości wody w basenie lub jacuzzi!

Chlorowanie szokowe

Chlorowanie szokowe stanowi czynność podstawową i niezbędną do utrzymania odpowiedniego stanu wody w basenie oraz wannie jacuzzi. Już sama nazwa tego procesu definiuje jego przeznaczenie którym jest szybkie poprawienie stanu jakości wody.

Kiedy przeprowadzić chlorowanie szokowe?

Chlorowanie szokowe pozwoli pozbyć się nagromadzonych w wodzie bakterii, wirusów i grzybów. Ten rodzaj chlorowania zaleca się zastosować również w przypadku nadmiernego nagromadzenia się chloramin w wodzie basenowej.  Związki te działają bardzo niekorzystnie na nasze oczy, prowadząc do ich silnego podrażnienia. Ponad to, odpowiadają też za intensywny i drażniący zapach chloru ulatniający się z wody basenowej. Przeprowadzenie chlorowania szokowego sprawi iż szkodliwe związki ulegną ulotnieniu. Zabieg chlorowania szokowego zalecany jest również w przypadku pojawienia się alg w wodzie basenowej. W tym przypadku jedynie kompleksowe działanie polegające na zastosowaniu środków glonobójczych oraz przeprowadzeniu chlorowania szokowego daje  gwarancję skuteczności.

Jak przeprowadzić chlorowanie szokowe?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem chlorowania szokowego należy sprawdzić
pH wody które powinno mieścić się w zakresie 7.0 – 7.2.  Tylko w takim przypadku zapewnimy chlorowi optymalne warunki do działania. Sam proces najlepiej rozpocząć wieczorem tak, aby promienie UV pochodzące od słońca nie zakłócały działania chloru.  W czasie procesu nie powinniśmy również korzystać z basenu! To bardzo ważne – bardzo wysokie stężenie chloru może prowadzić do powstania zmian skórnych jak i podrażnienia górnych dróg oddechowych , błon śluzowych a nawet pojawienia się oznak astmy. Ile zatem powinno upłynąć czasu od przeprowadzenia „szoku” do kąpieli, tak aby była ona bezpieczna dla użytkowania. Uwaga! Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Wszystko uzależnione jest od rodzaju preparatu i stężenia w jakim je użyliśmy. W tej kwestii należy zawsze kierować się informacjami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu preparatu – zazwyczaj okres pływackiej abstynencji powinien trwać od kilkunastu minut do kilku godzin.  W naszej ofercie znajdą państwo wyjątkowy produkt niemieckiej firmy Bayron (klik), który umożliwia bezpieczne korzystanie z basenu lub jacuzzi już 15 minut po przeprowadzeniu chlorowania szokowego!

Ile chloru dawkować do basenu?

Odpowiedź na to często zadawane pytanie nie jest jednoznaczna! Otóż, dawka preparatu w przypadku chlorowania szokowego uzależniona jest od produktu który zastosujemy. Uogólniając stwierdzić można, iż dla większości produktów ilość chloru powinno się zwiększyć od 3 do 5 razy.  Zawsze należy jednak zwracać uwagę na zalecenia producenta umieszczone na opakowaniu produktu.

Jak często chlorować?

Zawsze według bieżącej potrzeby jak i profilaktycznie, mniej więcej co dwa tygodnie. Takie regularne, chlorowanie szokowe zapewni poprawę jakości i bezpieczeństwa wody, co płynie na wzrost komfortu jej użytkowania !

Zapraszamy do zadawania pytań lub podzielenia się swoją opinią w komentarzach!

Previous Ozonowanie – czyli jak zmniejszyć zapotrzebowanie na chlor

Podobne artykuły:

Chemia basenowa

Witamina C w basenie

W ostatnich miesiącach coraz więcej osób pyta nas o ten „magiczny” preparat. Do czego on może służyć i czy naprawdę warto go stosować dowiesz się z tego krótkiego artykułu.

Baseny

Basenowe ABC – coś dla początkujących

Artykuł ten ma na celu w możliwie przystępny sposób przybliżyć najważniejsze kwestie związane z konstrukcją basenów oraz praktycznym użytkowaniem basenów dla celów prywatnych: oczyszczane wody, mechaniczne metody uzdatniania, niezbędne elementy

Baseny

Jak przygotować basen do zimy

Niemalże wszyscy producenci basenów zalecają pozostawianie wody w niecce przez okres zimowy. Jakie czynności należy wykonać aby niecka nie uległa uszkodzeniu podczas długiej mroźnej zimy? Co należy dodać do wody aby wiosenne

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments